Hamilelikte hemoroid ve tedavisi

Hamilelikte hemoroid ve tedavisi
Hamilelikte hemoroid oluşumu şu şekilde gelişir. Bu dönemde kan basıncının artmasına bağlı olarak uterusta bir miktar büyüme olmaktadır. Büyüyen bu uterus, ana damarlara baskı yapar ve bu oluşan basınç daha da artar ve akım yavaşlar. Akımın yavaşlamasından dolayı da yüzeye yakın damarlarda varisleşmeler meydana gelir. Progesteron hormonunun da damardaki düz kasları gevşetici etkisinden dolayı bu varisleşme daha kolay hale gelir. Bacaklarda, vulvada ve makat bölgesinde varisler oluşur. Hamilelik ilerledikçe de rahmin, vücudun alt kısımdaki toplardamarlara uyguladığı baskı da artmaktadır. Bu da damarlarda göllenmeye neden olmaktadır. Bunun sonucunda da hamilelikte hemoroid oluşmaktadır.

Kabızlık, Hemoroid oluşumuna neden oluyor
Halk arasında basur olarak adlandırılan Hemoroid, anüs ve kalınbağırsağın bir kısmı olan rektum bölgesinde, kan akımının yavaşlaması sonucu toplardamarın belirgin bir hal almasıdır. Varis haline gelen bu toplardamarlar, dışkılama sırasında kabızlıkta dışkının sert ve zorlayıcı olmasıyla birlikte yırtılır, böylelikle kanama başlar.

Hamilelikte Hemoroid neden olur?
Hamilelik döneminde, kadınların vücudunda kan hacminin de artışına bağlı olarak toplardamar içi basınç artışı söz konusu olur. Bu yoğun basınçlar, kan akımının da yavaşlamasıyla sonuçlanır. Ardından anüs çevresinde varisler oluşmaya başlar. Hemoroid varisinin yanı sıra, bazı anne adaylarında bacak varisleri de görülmesi mümkündür. Ancak hamilelikte en sık Hemoroid varisiyle karşılaşılır.

Hemoroid belirtileri kanamayla kendini gösteriyor
Hamilelikte Hemoroid’in en dikkat çekici belirtisi dışkılama sırasında görülen kanamadır. Bu kanama, genellikle dışkılama esnasında öne çıkar, diğer zamanlarda görülmeyebilir. Kanamaya ilerleyen zamanla birlikte ağrı da eşlik eder. O bölgedeki dolgunluk ve rahatsızlık hissi kişinin rahat oturamamasına, acı duymasına neden olur. Kanamanın sık olması ve tedaviye başlanmaması halinde anne adayı kan kaybı nedeniyle demir eksikliği sorunuyla da karşı karşıya kalabilir.

Hamilelikte Hemoroid tedavisi
Hamilelik döneminde sık görülen Hemoroid için, cerrahi ve ilaç tedavisi olmak üzere iki farklı çözüm seçeneği sunulur. Cerrahi tedavi yönteminde Hemoroid oluşan bölgenin temizlenmesi amacına uygun hareket edilir. İlaçla tedavide ise, şikayetlere ve hastanın sağlık durumuna göre merhem, fitil veya ağızdan tablet alınması sağlanır. Ancak cerrahi tedavi, gebelikte hastalık çok ilerlememişse tercih edilmez.

Hemoroidler normal doğuma engel midir?
Hemoroid’lerin normal doğuma engel olması çok nadir görülen bir durumdur. Fakat tedavisi ihmal edilmiş, ilerlemiş Hemoroid’lerde oluşan ağrı ve kanama, doğum sonrasında şiddetini artırabilir. Bu nedenle, Hemoroid tedavisinin doğuma çok az bir zaman kala yapılmamasında fayda vardır. Ancak normal doğum için, Hemoroid’in engel olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

Hemoroide karşı alınması gereken önlemler
Rahatlatıcı önlemler
Basur oluşmaya başladığında kanama veya ağrı olursa ılık oturma banyoları iyi gelir. Bunun yanı sıra ağrılı bölgeye soğuk kompres uygulanabilir. Bu bölgenin nazik bir şekilde temizlenmesi ve daha temiz tutulması daha ileri komplikasyonların gelişmesine engel olur.

İlaçla tedavi
Bazı durumlarda, hem ağrıyı kesmek hem de o bölgedeki iyileşmeyi belli ölçüde desteklemek için ilaç kullanımı gerekebilir. İçerisinde lokal anestezik veya kortizon içeren birtakım fitiller veya pomatlar kullanılabilir. Ancak bunların mutlaka doktor tavsiyesiyle ve 1 haftayı geçmemek suretiyle kullanılması gerekir.
Çok özel durumlarda, çok şiddetli bir ağrı varsa, damarlar içerisinde büyük pıhtılar oluştuysa cerrahi olarak da tedavi edilmesi gerekebilir, ama bu çok nadir görülen bir durumdur. Hemoroid genellikle hamilelik sonrasında kendiliğinden geçiyor. Nadir olarak ileri tedaviye gereksinim oluyor.

Hamilelikte Hemoroid Tedavisi Nasıl Olur?
Hamilelikte hemoroid yani basur tedavisi kadınlar için zorlu bir süreçtir. Çünkü hamilelik durumundan dolayı hastaya her ilaç verilememektedir. Bu dönemde cerrahi müdahale çok acil bir durum olmadığı sürece neredeyse hiç tercih edilmez.

Hamilelikte hemoroid tedavisi için genellikle önerilen yöntemler şunlardır:

Oturma Banyoları: Çok sıcak olmamak kaydıyla ılık bir suda 15-20 dakikayı geçmeden oturarak rahatlama sağlanılabilir.Çok sıcak su,son dönemlerde doğumu tetikleyeceğinden tercih edilmez.
Hamilelik dönemine uygun doktor tarafından verilen fitil ve pomadlar: Gebelik döneminde her ilaç kullanılamadığından dolayı,doktor tarafından önerilen fitiller ya da kremler aracılığıyla,hemoroidden kaynaklanan ağrı,kaşıntı gibi şikayetler azaltılır.
Dışkıyı yumuşatan ilaçlar: Yine doktor tarafından önerilen kabızlık önleyici ilaçlar kullanılabilir.
Ağrı kesiciler: Parasetamol türü ağrı kesiciler kullanılabilir.
Makat bölgesine soğuk kompres uygulamak
Hemoroid bölgesini temiz tutarak daha ileri derecede komplikasyonların oluşmasını engellemek

Leave a Reply