Kürtaj Sonrası Gebelik

Kürtaj Sonrası Gebelik
Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasıdır. Türkiye’de isteğe bağlı kürtaj işlemleri yalnızca gebeliğin 10. Haftasına kadar yapılabilmektedir. İsteğe bağlı olmayan ve yalnızca tıbbi zorunluluk sebebiyle uygulanan kürtaj işlemleri ise gebeliğin herhangi bir döneminde uygulanabilir.

Kürtaj işlemi, günümüzde vakum yöntemi yapılmaktadır. Bu sayede kürtaja bağlı risklerin yaşanma olasılığı düşürülmüştür. Kürtaj konusunda uzman, güvenilir ve deneyimli merkezlerde yapılan kürtaj işleminin uzun vadede kalıcı bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu sebeple de kürtajdan sonra kısırlık meydana gelmemektedir. Kadının kürtajdan sonra 45 gün içerisinde adet görmesi beklenir. Bu süreçte adet görülmüyorsa mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurularak sebebinin tespit edilmesi gerekmektedir.

Kürtajdan sonra hamile kalabilir miyim?
Kürtajdan sonra hamile kalınabilir. Bu sebeple de kürtaj işleminden kısa süre sonra uygun doğum kontrol yöntemlerinin başlatılması önerilir. Aksi halde istenmeyen gebelik meydana gelebilir ve kısa sürede iki kürtaj işlemi yapılabilir. Bu durum, kürtaja ait risklerin artmasına yol açacaktır.

Ancak kadın hamile kalmak istiyorsa, kürtajdan sonra sağlıklı bir gebeliği olabilir. Ancak vücudun toparlanması ve kadının psikolojik olarak kürtaj sebebiyle yaşadığı stresin ortadan kalkması için iki adet döneminin geçmesi önerilmektedir.

Kürtajdan sonra düşük riski
Kürtaj işlemi, düşük ya da erken doğum riskini arttırmamaktadır. Ancak kürtaj, usullerine göre yapılmamışsa ve rahimde ciddi hasarlar meydana gelmiş ise düşük riski artabilir. Ancak bu durum oldukça nadirdir. Hamilelikte düşük riskine yol açan sebeplerle genellikle farklıdır. Miyom ya da rahim ile ilgili anomaliler düşük riskini arttırabilmektedir. Bu risklerin kürtaj ile ilgisi bulunmamaktadır.

Kürtaj işlemi erken doğuma, düşüklere ya da bebekte anomali riskinin artmasına yol açmamaktadır. Vakum yöntemi ile yapılan kürtaj işleminde rahme bağlı hasarların görülme riski oldukça düşük olmaktadır.

Leave a Reply